Telefon: +36-20/354-7866
E-mail: info@kozesz.hu
A Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetségének (KÖZÉSZ) országjáró rendezvénysorozata tavaly szeptember óta zajlik. Immár elmondható, hogy a veszprémi állomást követően Szolnokon, Békéscsabán és Salgótarjánban is sikerrel valósult meg a rendezvény, ám a még fennálló tizenegy helyszín lehetőséget biztosít arra, hogy az érdeklődő vállalkozások képviselői és a munkavállalást fontolgató nyugdíjas korosztály is tájékozódhasson a lehetőségekről és kérdéseket tegyenek fel az illetékes jogalkotóknak vagy az érdekképviselet vezetőinek.
A rendezvényen a KÖZÉSZ alelnöke, Dolgos Attila tart előadást a foglalkoztatás gyakorlati kérdéseiről, a rugalmas, atipikus foglalkoztatási formáról, annak tapasztalatairól.
Munkavállalói oldalról elmondható, hogy több szempontból is megéri a szövetkezeti tagi jogviszonyon keresztül munkát vállalni, hiszen ha kizárólag a financiális szempontokat vesszük figyelembe, akkor is rendkívül kedvező a kizárólag SZJA (15%) fizetési kötelezettség.
A nyugdíjas korosztály munkavállalásának sajátja, hogy jellemzően 4-6 órában, heti pár napot és rugalmas munkaidőbeosztással keresnek olyan munkát, amely fizikailag nem megterhelő.
Ugyanakkor elmondható, hogy csomagolási, pénztárosi, minőségválogatási ülőmunkák ugyanúgy kedveltek a szépkorúak körében, mint a takarítási, szobaasszonyi feladatok, karbantartói vagy kertészeti munkák, tehát a kisebb fizikai megterhelés sem rettenti el a munkavállalástól a korosztályt.
Emellett a szövetkezetek közösségépítő szerepe elvitathatatlan, a társadalmi szerepvállalást a tagok számára elérhető segítségnyújtással és a közös programok szerevezésével színesítik a nyugdíjas szövetkezetek munkatársai. Pozitív – de szerencsére nem egyedi példa – , az országban több városban is működő Nyugdíjas Egyetem, amely általában egy havonta, kéthavonta megrendezésre kerülő egyetemi partnerség által létrejött előadássorozat, mely a korosztály számára érdekes témákban soroltat fel neves előadókat. Legyen a téma az oly divatos online jelenlét, a digitalizáció vagy a képzőművészet, esetleg a klímaváltozás, a kisebb városokban is a rendezvényenkénti 150-200 fő résztvevő a biztosíték arra, hogy van igény a közösségépítésre és a hasonló programokra a szövetkezeti létben.
A KÖZÉSZ kötelékébe tartozó 18 szövetkezet több mint tízezer főt tömörít.
Dr. Kállai Mária országgyűlési képviselő Szolnokon tartott rendezvény köszöntőjében kiemelte, hogy ma Magyarországon 2 millió 27 ezer 256 nyugdíjas van, és lényeges, hogy az ország erősödésének eredményeit minden generáció élvezhesse. Szólt a munkaerő-hiányról, hozzátéve, hogy a cégeknél nagyon hasznos, ha generációk dolgoznak együtt, hiszen minden korosztálynak megvan a maga erőssége.
A KSH adatai szerint nekik csak négy-öt százaléka van jelen a munkaerőpiacon, azt szeretnék, ha ezzel a fórummal szélesebb körben megismerhetnék az érintettek a lehetőségeiket – hangzott el a KÖZÉSZ alelnökétől Veszprémben.
A nyugdíjasok magánszférában történő foglalkoztatásának szabályairól, a jogi keretekről, a szerződésekről a Szövetkezeti Kutatóintézet Nonprofit Kft. szakértője, dr. Bak Klára és dr. habil Réti Mária beszélt a rendezvények keretében. A tájékoztatósorozatra azért van szükség, mert 2019. január elsejétől módosult a jogszabály a nyugdíjas foglalkoztatás terén, és azt tapasztalják, hogy van egyfajta bizonytalanság a nyugdíjasok és a vállalkozások körében is, hogy milyen lehetőséget válasszanak. Mivel a fórumon szakszerűen ismertetik a lehetőségeket, ezért ez segíthet mindkét félnek. Elhangzott az is, hogy a nemzetközi tapasztalatok, a kutatások és a gyakorlat ugyancsak azt bizonyítja, hogy a nyugdíjasok érdeklődnek a munkavállalás iránt.
Készítette: „GATTI” Szolgáltató és Tanácsadó Betéti Társaság
Képviseli: Gazsi Attila, ügyvezető
Budapest, 2020. február 10.