Telefon: +36-20/354-7866
E-mail: info@kozesz.hu
Biztonságos és kényelmes munkavállalás, az időskori életmódhoz alkalmazkodó munkavégzés, hasznos feladatok és jó közösség – ezt kínálják a közérdekű nyugdíjas szövetkezetek, amelyek népszerűsítésére nemrég kampányt indított a KözÉSZ.
A nyugdíjasoké a legdinamikusabban fejlődő, de még mindig kiaknázatlan csoport a munkaerőpiacon. Ők azok, akik már nem főállású munkavállalók, de még aktívak, és ami a legfontosabb, sokuknak van igényük arra, hogy ha rugalmas munkaidőben is, de dolgozzanak. Nekik kínálják szolgáltatásukat a közérdekű nyugdíjas szövetkezetek, amelyek – hasonlóan a hazánkban negyven éve eredményesen működő iskolaszövetkezetekhez – közvetítő szerepet vállalnak a nyugdíjas korú álláskeresők és a cégek között.
A nyugdíjas szövetkezeteken keresztül az idősek biztonságos keretek között vállalhatnak munkát, hiszen nem az egyes cégekkel, hanem a biztos jogi és munkaügyi hátteret nyújtó szövetkezettel kerülnek szerződéses viszonyba. Azt, hogy milyen és mennyi munkát vállalnak a rendelkezésre álló kínálatból, a nyugdíjasok döntik el – ez az egyik legnagyobb előnye ennek a foglalkoztatási formának. Ez lehet heti háromszor nyolc, vagy akár ötször négy óra, alkalmazkodva a szövetkezeti tag életritmusához, mentális és fizikális állapotához, de van olyan is, aki friss nyugdíjasként szeretne még néhány évig heti negyven órában dolgozni. A szövetkezet megkíméli őket az idegőrlő, hosszadalmas munkakereséstől, az állandó kapcsolattartójukhoz pedig bármikor fordulhatnak a kérdéseikkel.
Mindenhol működhet
Hazánkban összesen 85 nyugdíjas szövetkezet működik, ezek közül 22 érdekképviseletét látja el a KözÉsz, azaz a Közérdekű Nyugdíjas Szövetkezetek Országos Érdekképviseleti Szövetsége, lefedve az országos teljesítés - ez az elmúlt évben 15 milliárd forint árbevétel volt - több, mint 60%-át. Dolgos Attila, a KözÉsz alelnöke szerint hatalmas a potenciál a nyugdíjas korosztály atipikus foglalkoztatásában, amelyet egyre több vállalkozás ismer fel és épít be a mindennapjaiba.
- Kezdetben a kis- és középvállalkozások voltak nyitottabbak, ők tudják a legrugalmasabban kezelni az egyes munkaköröket, de mára egyre több a multinacionális cég is, aki igény beveszi a komplex HR szolgáltatást. A munkaköröknél a kereskedelem, szezonban az idegenforgalom, valamint a könnyű fizikai munkák, mint például a takarítási, feladatok vezetik a listát, de szép számmal vannak olyan cégek is az országban, amelyek például könyvelői vagy adminisztrációs munkára keresnek munkatársakat. Bármely szektorban és munkakörben jól működik a nyugdíjasok szövetkezeten keresztül történő foglalkoztatása, hiszen a szövetkezetek mára rendkívül nagy adatbázissal rendelkeznek, így a vállalkozások igényeire nagyon gyorsan tudnak reagálni. – mondja Dolgos Attila. Hozzáteszi: A szövetkezetek azért is tudnak sok embert megszólítani, mert nem szimplán munkaközvetítő irodák, közösséget építenek, közösségi programokat, oktatásokat és egyéb rendezvényeket hívnak életre, melyeken a szövetkezetek tagjai díjmentesen vehetnek részt.
Az idősek lojális munkavállalók
A közvetve több mint tízezres taglétszámmal büszkélkedő KözÉsz alelnökének tapasztalatai szerint a nyugdíjasok kifejezetten jó munkaerők.
- Ez a korosztály a leglojálisabb a munkaerőpiacon; ha megbecsülik őket, hűségesek, lelkesek, és megbízhatók, akik biztosan nem fognak néhány ezer forint plusz jövedelemért egyik napról a másikra munkaadót váltani. Azt látjuk, hogy sok ember nehezen kezeli a nyugdíjazása után felszabaduló időtöbbletet, ilyenkor nagy az elmagányosodás veszélye, könnyen eltűnnek az emberi kapcsolatok… A rendszeres munka, napi rutin és a szövetkezetek programjai értelmet adnak a napoknak, emellett társaságot is jelentenek – mondja a szakember.
Bár a hazai szemléleten még van mit formálni, a munkaadók részéről gyakran érezhető kezdeti idegenkedés gyorsan eloszlik, amikor rádöbbennek, mennyi adminisztrációs terhet vesz le a vállukról a nyugdíjas szövetkezet. Nem kell például toborzással, bejelentéssel foglalkozniuk, nincs foglalkoztatási kötelem, csak a jelenléti ívet szükséges leigazolni. Különösen megéri nyugdíjas szövetkezethez fordulni, ha időszakos munkaerőre van szükség, például átmenetileg megnövekszik a forgalom és a plusz feladatokra nem érdemes felvenni egy állandó munkatársat. Nem elhanyagolható tény az sem, hogy ez egy költségként elszámolható szolgáltatás és rendkívül egyszerű, rövid és kiszámítható a folyamat.
A KözÉsz és az OFA Nonprofit Kft. nemrég információs kampányt indított, hogy a nyugdíjas szövetkezeti foglalkoztatási formát minél több emberrel ismertesse meg az ország számos nagyvárosát érintő programokon. Minden 60 év feletti korosztályhoz tartozónak lehetősége van belépni a „Senior munkavállalók foglalkoztatásának népszerűsítése programba”, ahol a munkalehetőségeken túl első kézből értesülhetnek a nyugdíjasokat érintő információkról.
Forrás: Origo